Montaż smt

Dzisiejszy świat nie istniał by bez elektroniki. Praktycznie w każdej dziedzinie życia mamy do czynienia z elektronicznymi rzeczami. Mimo że każdy z nas korzysta, to nie każdy zdaję sobie sprawę jak to wszystko jest zbudowane. W większości przypadków w plastikowych obudowach naszych telefonów, pilotów do telewizora, zegarkach elektronicznych znajduję się płytka drukowana z elektronicznymi komponentami. Ze względu na szybkość produkcji, większość takich płytek są montowane powierzchniowo. 

Elementy elektroniczne dostosowane do montowania powierzchniowego nazywane są smd. Montaż smd przebiega automatycznie w kilku etapach. Pola lutownicze czyli miejsca przewidzianego lutowania, są  pokrywane pastą lutowniczą, następnie na płytce rozmieszczane są komponenty elektroniczne. Gotowa płyta z elementami wędruje do pieca w którym pasta lutownicza oraz cyna tworzą jedną masę która łączy elementy z płytką. Po wyjściu z pieca, pasta wraz z cyną zastyga tworząc dobre połączenie.

Montaż smt  czyli wspomniany montaż powierzchniowy ma wiele zalet. Główną zaletą oprócz szybkości jest zautomatyzowana linia produkcyjna, która eliminuje praktycznie czynnik ludzki przy produkcji. Kolejną zaletą montażu takiego typu jest możliwość umieszczenia komponentów z obu stron płytki drukowanej. Oprócz oczywistych zalet, taki rodzaj montażu posiada również wady. Jedną z głównych wad, jest wysoki koszt maszyn do rozmieszczania elementów jak i samego pieca lutowniczego.

Kolejną jest utrudniona naprawa ręczna źle przylutowanych elementów, ze względu na ich małą wielkość. Mogą również występować naprężenia płytek drukowanych podczas zastygania spoiwa co może prowadzić nawet do pęknięć.

Podsumowując montaż smt ma wiele więcej zalet niż wad, dlatego zarówno w większych firmach jak i tych mniejszych, jest to jedyny stosowany sposób montażu elementów elektronicznych.

Fotorelacja

komputery

informatyka

telefonia